Świetlica socjoterapeutyczna » Aktualności » autor: K.I., edytowany: 26.02.2016, czytany: 1750
18 lutego 2016r. naszą Świetlicę odwiedziła młoda pasjonatka japońskiej kultury – Wiktoria. Nasz Gość opowiedział nam o swojej fascynacji krajem Kwitnącej Wiśni. Na początku zapoznaliśmy się w położeniem geograficznym i ukształtowaniem terenu Japonii. Nie zabrakło podstawowych informacji o jedzeniu, ludowych strojach czy wierzeniach. Świetliczaki z wielkim zainteresowaniem przysłuchiwały się różnicom obyczajów, wyglądu, a także sposobu pisania. Po części teoretycznej nadszedł czas na praktyczne zapoznanie się z językiem japońskim. Uczestnicy spotkania poznali nazwy potraw tj. Sushi, Ramen, Tempura itd. Nauczyli się rozpoznawać różnice ubioru, tzn. czym się różni Kimono od Yukaty. Nie zabrakło nauki podstawowych słów i zwrotów, które być może w przyszłości pomogą nam skomunikować się z naszymi dalekimi sąsiadami.
Dzieci otrzymały wiele ciekawych materiałów, które na pewno utrwalą ich nowo zdobytą wiedzę.
Największym zainteresowaniem cieszyły się „ciekawostki” związane z Japonią, np. kawiarnie tematyczne takie jak Kawaii Monster Cafe, czy lokal stylizowany na więzienie. Okazało się, że Japończycy posiadają bardzo specyficzne upodobania względem jedzenia i estetyki posiłków. Na koniec prezentacji każdy musiał odpowiedzieć na pytania dotyczące tematu zajęć. Uczestnicy byli zachwyceni przeprowadzonym spotkaniem.
Kilka przydatnych słów po japońku:
Arigato – Dziękuję,
Ohayou – Dzień Dobry,
Itadakimasu – Smacznego,
Inu – Pies,
Neko – kot,
Sayounara – Do widzenia.