Salezjańska Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza

  • "Nasz Dom"
  • Plac Konstytucji 3-go Maja 2
  • 74-400 Dębno
  • tel/fax: 95 760-48-54
    tel.kom.: 514-220-505
    e-mail: naszdom@onet.pl
    NIP: 597-173-04-07
  • REGON: 040014608-00816
  • Konto: 71 8355 0009 0053 9584 2000 0001
  • Bank GBS O/Dębno

 
 

Archiwum artykułów

 

Logowanie



 
 
 
 

Podróż do świata wartości

Świetlica socjoterapeutyczna » Aktualności » autor: K.I., edytowany: 29.02.2016, czytany: 1655

Zajęcia socjoterapeutyczne „Podróż do świata wartości”.

Nie można sobie wyobrazić świata ludzkiego bez wartości. Taki świat byłby pustynią. Wartości przyciągają pragnienia człowieka, budują pozytywne emocje. Uważa się, że wartość jest tym, co jest istotne w życiu, godne pożądania. Ma w sobie wymiar trwałości i jest bardzo istotnym składnikiem osobowości człowieka.

Świetliczaki w ostatnim tygodniu miały okazję wybrać się w podróż do świata wartości. Cykl trzech spotkań w ramach zajęć socjoterapeutycznych uaktywnił wyobraźnię i niewyczerpane zbiory kreatywności. Dzieci udały się do świata, w którym istnieją trzy krainy: Dobra, Prawdy i Mądrości. Każda z krain jest zamieszkiwana przez wyznawców poszczególnych wartości. Oczywiście rytm życia, wyznawane ideały, czy sprzedawane na rynku produkty są podporządkowane nazwie miejsca.

Dzieci podczas zajęć otrzymały wiele ciekawych zadań, które miały na celu uzmysłowić wagę i znaczenie wartości w życiu każdego człowieka. Warto w tym miejscu przytoczyć jedno zadanie, które ujawniło wielki talent naszej uczestniczki Weroniki. Dzieci miały za zadanie napisać list do Złoczyńcy, który ma zamiar zniszczyć jedną z krain. Dziewczynka w swoim  liście wyraziła wielką empatię i wrażliwość. Ponad to list posiada wartość uniwersalną, dlatego poniżej zamieszamy jego treść.

 

Drogi Przyjacielu,

Na wstępnie mojego listu chciałabym Cię prosić, wręcz błagać, abyś nie podejmował pochopnie decyzji.

Żyjemy w świecie Dobra. Dzięki tej wartości masz możliwość zmienić swoje postępowanie. Zamiast źle, zrobić dobrze.

Czasami wydaje nam się, że zło robione przez nas jest dobre, ale wtedy popadamy w błędne koło umysłu. Zastanów się czy czynienie zła sprzyja twojej korzyści? Jeśli postępujesz źle narażasz się na odwrócenie tego przeciwko Tobie.

Sam świat powstał z dobra, bo powstał z Boga. Gdy niszczysz dobro, niszczysz samego siebie, ponieważ powstałeś na podobieństwo Boga.
Pomyśl.

                                                                                                                      - Weronika